Miss si Mister Cantemir
PDF Print E-mail

Black and white......şi începe povestea

Anul 2010 a făcut ca noi (cei din clasa a XII- a MIE E) chiar să ajungem în clasa a XII-a  şi astfel să fim nevoiţi să organizăm MISS şi MISTER CANTEMIR în colaborare cu elevii clasei a X- a FILO B.

Iată cum ni se părea aceasta responsabilitate înainte de a începe organizarea: o nouă „bătaie de cap”, care să ne ţină ocupaţi şi, din când in când, cu gândul departe de (mult aşteptatul) bacalaureat. Am început însă organizarea – uşor amorţiţi, ca dupa vacanţă – şi, treptat, am început să închegăm planul a ceea ce urma să fie „CEL MAI TARE MISS şi MISTER of  all times”.

Acum...ştiu ca sună a laudă, dar, în loc să scuz acest articol, îţi spun că principiul de la care s-a pornit în organizare a fost ieşirea din clişeu şi ambiţia de a  revitaliza un eveniment ce devine rutină prin însăşi repetarea sa anuală. Am  încercat să regândim, să răsturnăm, să înlocuim şi să aruncăm la coş „vechiturile” în materie de miss. Astfel am ajuns la proba de pijamale (care numai prin prezenţa lor amuză publicul), la promo de prezentare a concurenţilor ( filmuleţul de început) şi chiar la schimbarea decorului deja veteran al Casei de Cultură. Au fost interesante şi momentele oferite între probe de către gimnastele de la C.S.M. Oneşti, trupa G.C.M.C., Miruna Oprea, Teodora Dumbrăveanu, Iuliana Igă şi trupa „ Alexis”, prezentarea de rochii de mireasă realizată de d-na bibliotecar Veronica Boros si un grup de eleve. Tema balului „black & white” a fost sugerată nu doar de non-culorile ţinutelor, ci şi de tabla de şah atent amplasată pe scenă.

De la black & white ....la tabla de şah...şi astfel, la pioni, regi şi regine („câştigătorii”- Cosmin Frăteanu şi Ioana Rotaru). Întregul plan de organizare stors din inspiraţia şi imaginaţia noastră a sfârşit prin a ne inspira, făcându-ne să ne considerăm pionii acestui eveniment. Acum că am pomenit de pioni... mulţumim încă o dată celor care au susţinut MISS şi MISTER CANTEMIR 2010, mulţumim concurenţilor pentru receptivitate şi seriozitate (Andrei Bogătoiu, Roxana Pomană, Roberta Ionică, Andreea Ipate, Petrică Ştefan, Denisa Hârjanu, Gabriel Monac, Iulia Ignat, Marius Boboc, Larisa Lupu), mulţumim doamnelor diriginte Muntean Doina şi  Florişteanu Raluca- Ioana, mulţumim şi Andreei Bălan pentru recital (...ne mulţumim şi nouă pentru abilităţile organizatorice de care am dat dovadă ).

În speranţa că acest articol te-a făcut sa-ţi aminteşti cu drag de MISS şi MISTER CANTEMIR  2010, îţi mulţumim pentru prezenţă şi pentru aplauze!

Succes la BAC !!!

un pion....